Heading image

Music

Antonín Dvořák

The music of Antonín Dvořák is very close to my heart. It manages to capture the innermost individual emotions and at the same time create a fascinating arc that unites everything.

Dvořák complete cello works

You may be surprised to know that Antonín Dvořák wrote two concertos for cello. My debut album with the orchestra also includes the Concerto in A major, which Dvořák wrote when he was only twenty-four years old.

CONCERTO IN A MAJOR FOR CELLO

Prague Radio Symphony Orchestra, James Judd - conductor

DVOŘÁK - SLAVONIC DANCES

Antonín Dvořák arranged two Slavonic Dances for cello and piano, and together with composer Jiří Gemrot we have completed arrangements of the whole cycle.

zjistit více

Dvořák trio plays dvořák

Dvořákovo trio Dumky patří mezi klenoty komorní hudby. V nahrávce se soustředíme na autentická tempová označení zapsaná skladatelem. Album obsahuje také oba původní Slovanské tance pro violoncello a klavír.

České 20. STOLETÍ

Skladby českých skladatelů 20. století mne fascinují. Zpracovávají hudební odkaz svých předchůdců, přesto každý svým způsobem. Nejčastěji na pódiu hraji skladby Bohuslava Martinů, který violoncellu věnoval ohromné množství repertoáru. Baví mne objevovat violoncellové skladby dalších skladatelů, které stojí za pozornost: Luboš Sluka, Petr Eben nebo Miloslav Kabeláč a mnoho dalších.

Paths

Nové strhující album violoncellisty Tomáše Jamníka a houslisty Josefa Špačka obsahuje díla Bohuslava Martinů, Ervína Schulhoffa, Gideona Kleina a také zbrusu novou úpravu smyčcového kvartetu Leoše Janáčka pro dva smyčcové nástroje.

Martinů, Janáček, Kabeláč

Mé vůbec první debutové CD jsem věnoval samozřejmě hudbě Martinů a Janáčka, ale také méně známé - a naprosto vynikající - sonátě Miloslava Kabeláče.

Martinů, Eben, Sluka

Hudební obsah tohoto CD je laděn podobně jako fotografie Jana Ságla na jeho přebalu. Jedná se o hudbu zamyšlenou, tesknou, která však v sobě skrývá odlesky světla.

Soudobá hudba

Kde by skončila vážná hudba, kdybychom neuváděli nové skladby? Každý rok se snažím premiérovat alespoň jednu novou skladbu, využívám možnosti komunikovat přímo s autory skladeb.

Michal Rataj: Cellacusmata

Skladba byla napsána v roce 2020 během covidu, naštěstí již bylo možné ji zahrát před živým publikem. Zvuk violoncella je v reálném čase upravován počítačovými algoritmy, využívá se prostorový zvuk.

Jan Ryant Dřízal: Narcissus

Skladba z roku 2018 si hraje s prvkem "zrcadlení", v jednu chvíli je hlavní motiv sólistou zazpíván. Premiéroval Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Marek Šedivý - dirigent.